Mimo pandemii udało się wyjechać na Kresy, gdzie uporządkowaliśmy polskie groby i zadbaliśmy o żyjących tam Rodaków. XI edycja akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia została zakończona.
Z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa , udało się grupie kilkudziesięciu wolontariuszy Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIEIA wyjechać w tym roku na Kresy. Planowany wcześniej termin na wrzesień, trzeba było odłożyć z powodu zarządzanej po stronnie ukraińskiej, miesięcznej kwarantanny. Dopiero 1 października pierwsze busy, wypełnione po brzegi zniczami i darami, wyjechały w kierunku Żytomierza, Koziatyna, Machnówki, Buczacza, Krynycy, Złotego Potoku, Jazłowca, Tłumacza, Oknian, Skałatu, Krasnego, Panasówki i Zbaraża. W tegorocznym projekcje mogły wziąć udział tylko osoby pełnoletnie.
Na cmentarzach czekali już na Dolnoślązaków nasi rodacy z Kresów, którzy od lat włączają się do wspólnego porządkowania zapomnianych polskich mogił. W Zbarażu byli to uczniowie średniej szkoły, którzy kilka lat temu nawiązali współpracę z młodzieżą z Bolesławca, w Skałacie parafianie miejscowego kościoła, w Koziatynie członkowie zespołu PODOLSKI KWIAT stęsknieni za Polską, której w tym roku nie udało się odwiedzić. W Żytomierzu trafiliśmy na Dni Kultury Polskiej. Nasi zacni wolontariusze pułkownik Mieczysław Struś, profesor Politechniki Wrocławskeij i brygadier Roman Chandoha dowódca Związku Strzeleckiego z Trzebnicy na początku uczestniczyli w porządkowaniu żytomierskiej nekropolii, a potem reprezentowali Dolny Śląsk podczas oficjalnych uroczystości przy grobach wybitnych Polaków. Pandemia utrudniła realizację zaplanowanych działań , ale nie pozbawiła nas wrażliwości. Ta nić łącząca z Kresami nie została przerwana. Nasza praca – to ratowanie pamiątek polskiej historii, nasza obecność to ocalanie więzi z Rodakami, którym przyszło żyć z dala od własnej ojczyzny.
Grażyna Orłowska – Sondej
Koordynatorka Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA
https://www.youtube.com/watch?v=6UjM1VV91qs&feature=youtu.be&ab_channel=StudioWsch%C3%B3d
Galeria zdjęć z akcji:
Koziatyn – Razem z nami pracowali członkowie polskiego zespołu „Podolski Kwiat” z Koziatyna.
Żytomierz
Zbaraż
W Zbarażu pomagali uczniowie szkoły średniej zaprzyjaźnieni z Bolesławcem – był również mer Roman Polikrowski
Buczacz
Złoty Potok
https://www.youtube.com/watch?v=6UjM1VV91qs&feature=youtu.be&ab_channel=StudioWsch%C3%B3d
W najbliższych dniach opublikujemy resztę relacji z akcji.
Uwaga! W tym roku w związku z sytuacją spowodowaną COVID 19 nie zbieramy zniczy. Z racji posiadania ich dużych zapasów z lat poprzednich zamiast tego zachęcamy do wsparcia finansowego na poczet ich transportu.
Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:
Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)
W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.
Istnieje również możliwość wpłat za pomocą PayPal – link na dole strony