XXIII Festyn Kultury Polskiej w Wisagini

You are currently viewing XXIII Festyn Kultury Polskiej w Wisagini

Kolejna odsłona Festynu Kultury Polskiej odbyła się w Centrum Kultury w Wisagini (okręg uciański).

Odbywa się on już od dwóch dekad z inicjatywy Wisagińskiego Oddziału ZPL. Jest to swego rodzaju świadectwo obecności polskiego pierwiastka w tym regionie Litwy oraz zajmowania przez niego godnego miejsca w tworzeniu różnorodności narodowej i kulturowej Wisagini, co zawdzięczać można działaczom ZPL.

Zgromadzili się oni wraz innymi sympatykami kultury polskiej z regionu w świątecznie przyozdobionej sali. Prowadzenie Festynu powierzono Dominikowi Kuziniewiczowi, gawędziarzowi znanemu na Wileńszczyźnie i nie tylko. Dzięki jego opowiastkom oraz dowcipom na bieżące wśród ludzi tematy na Festynie powstał pogodny i serdeczny nastrój.

Program wydarzenia składał się z występów zespołów folklorystycznych i ludowych. Rozpoczął się od zespołu „Tumielanka”, który przedstawił widzom zestawienie polskich piosenek ludowych. Po nim przyszła kolej na występ wokalny turmonckiego zespołu „Srebrne pasemko” oraz Polskiego Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” im. J. G. Mincewicza.

Widownia miała także możliwość usłyszeć „Brzózkę”, zespół wokalny z Podbrzezia, oraz zbliżające się do rocznicy ćwierćwiecza działalności artystycznej „Mejszagolanki”. Wszystkie pojawiające się na scenie występy nagrodzone zostały przez widzów gromkimi brawami. Zakończeniem Festynu była wspólna biesiada gości oraz członków zespołów.

Zobacz również: