Yorktown – bitwa która przesądziła losy niepodległej Ameryki

You are currently viewing Yorktown – bitwa która przesądziła losy niepodległej Ameryki

241 lat temu, 17 października 1781 roku, podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych zakończyło się oblężenie Yorktown. Była to ostatnia bitwa tej wojny na terenie ówczesnych Stanów Zjednoczonych.

Wiosną, po żmudnej kampanii na południu USA, armia brytyjska okopała się w Yorktown w stanie Wirginia, nad zatoką Chesapeake, by tam oczekiwać posiłków, które miały przybyć drogą morską.

Plan jej pobicia zakładał kooperację w sojuszu francusko-amerykańskim: francuska flota miała odciąć Yorktown od strony morza, a na lądzie na miasto uderzyły by wtedy połączone wojska Francuzów i Amerykanów. Blokada morska została ustanowiona pod koniec sierpnia, kilka dni później francuska flota odniosła zwycięstwo nad Brytyjczykami, nie zezwalając na jej przerwanie.

Pod koniec września pod Yorktown pojawiły się główne siły sprzymierzone, co oznaczało początek regularnego oblężenia. Wobec kończących się zapasów i braku perspektyw odsieczy, Brytyjczycy 17 października podjęli negocjacje, w wyniku których dwa dni później skapitulowali.

Porażka ta była zwieńczeniem przegranej dla Brytyjczyków wojny. Londynowi brakowało woli politycznej, by nadal wysyłać wojska do zbuntowanych kolonii, stronnicy pokoju z Amerykanami wzięli górę w parlamencie. Skupiono się przeto na prowadzeniu wojny z Francją na morzach, która skończyła się w 1783 roku zawarciem pokoju.

Zobacz również: