Z archiwum Grażyny Orłowskiej-Sondej: w krainie Adama Mickiewicza

You are currently viewing Z archiwum Grażyny Orłowskiej-Sondej: w krainie Adama Mickiewicza

Wiosną 2002 roku odbyłam kilka podróży na Białoruś wraz z profesorem Zdzisławem Julianem Winnickim, wybitnym znawcą Kresów Wschodnich, pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego. Pan profesor jako twórca Stowarzyszenia „Straż Mogił Polskich na Wschodzie”, upamiętniał już od lat dziewięćdziesiątych, miejsca związane z polską historią na Białorusi, stawiał krzyże na grobach patriotów.

Pamiętam niezwykłe spotkanie we wsi Wawiórka koło Lidy, przy mogile/ wówczas już symbolicznej /majora Jana Piwnika „Ponurego”- legendarnego dowódcy AK. Uczestniczył w nim również wierny strażnik tego miejsca – poeta Michał Wołosewicz, mieszkaniec Bieniakoni. W swojej rodzinnej miejscowości opiekował się on, innym historycznym grobem – Maryli Wereszczakówny hrabiny Puttkamerowej, która pochodziła z pobliskich Bolcienik. Zafascynowany historią romantycznej miłości Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny, Michał Wołosewicz zaprosił nas na wędrówkę śladami wielkiego polskiego wieszcza. W taki sposób znaleźliśmy się w krainie Adama Mickiewicza.

Na początku 2004 roku zmarł w Bieniakoniach Michał Wołosewicz, żołnierz Armii Krajowej, miłośnik polskiej literatury, patriota, który przez całe swoje życie strzegł pamiątek po Polsce.

Przypominamy, że niedawno na naszym portalu powstała nowa zakładka, która prezentuje zbiory z archiwum redaktor Grażyny Orłowskiej-Sondej. Cześć z materiałów nigdy nie była publikowana, co czyni je unikatowymi.Aby przejść do wszystkich archiwalnych nagrań zapraszamy poniżej: