Zaborcy przeciwko europejskiemu liberalizmowi

You are currently viewing Zaborcy przeciwko europejskiemu liberalizmowi

189 lat temu, 19 września 1833 roku, doszło do zawarcia konwencji w Münchengrätz.

Porozumienie zawarte pomiędzy Imperium Rosyjskim, Cesarstwem Austriackim i Królestwem Prus było wynikiem rozmów przeprowadzonych na konferencji trwającej od 10 do 20 września 1833 roku w Münchengrätz (ob. Mnichovo Hradiště w Czechach).

W myśl postanowień konwencji jej sygnatariusze zobowiązywali się do przeciwdziałania naruszeniu suwerenności Turcji i do wzajemnej ochrony swoich legitymistycznych praw w wyniku jakiegokolwiek liberalnego zagrożenia.

Nie było to ograniczone do ziem polskich w składzie Rosji, Austrii i Prus, dotyczyło w równej mierze ruchów liberalnych na terenach Włoch (będących w strefie wpływów austriackich) oraz państw niemieckich. W oczach polityków francuskich i brytyjskich porozumienie to było aktem skierowanym przeciwko europejskiemu liberalizmowi.

W efekcie doszło do wyodrębnienia się w Europie dwóch głównych bloków ideologicznych: konserwatywno-legitymistycznego (Rosja, Austria, Prusy) i liberalnego (Francja, Wielka Brytania). Jedną z prób przeciwstawienia zachodniego liberalizmu konserwatywnym siłom Środkowej Europy było utworzenie w 1834 roku tzw. czwór przymierza między Wielką Brytanią, Francją, Hiszpanią oraz Portugalią.

Zobacz również:

https://www.youtube.com/watch?v=BCqw224_YvM
https://www.youtube.com/watch?v=IBLT133c5oE&t=158s
https://www.youtube.com/watch?v=JTS1Kt0pxvc