Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu powstało 23 października 1870 roku – 152 lata temu
Założone prze hrabiego Władysława Platera, początkowo było to muzeum pamiątek historycznych i dzieł sztuki w tutejszym zamku. Z czasem drobna ekspozycja, powiększając się o pamiątki, dzieła sztuki, księgi i dokumenty archiwalne przekazywane przez emigrantów, rozrosła się i zajęła cały zamek, przyjmując nazwę Muzeum Narodowego Polskiego.
Zgodnie z testamentem hr. Platera, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wszystkie zbiory muzealne zostały w 1927 roku przewiezione do kraju, a sam zamek przeszedł pod zarząd MSZ.
Powojenne komunistyczne władze polskie chciały uczynić z zamku propagandowe muzeum ruchu rewolucyjnego. Na początku lat 50. władze miejskie wypowiedziały państwu polskiemu umowę dzierżawną, a szwajcarski sąd dokonał jej rozwiązania. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu doprowadziło w 1975 roku do ponownego otwarcia na zamku Muzeum Polskiego.
W obiekcie organizowane są różnorodne wystawy okresowe, konferencje naukowe, sympozja, ale i odczyty czy koncerty. W praktyce Muzeum, wraz ze swoją biblioteką, jest wszechstronną reklamą wiedzy o naszym kraju i polskiej kulturze.
Zobacz również: