23 grudnia 1925 roku, 97 lat temu, zmarł Władysław Kohlberger, polski lekarz w dziedzinie psychiatrii.
Urodził się w 1853 roku w Przemyślanach (ob. obwód lwowski Ukrainy) w rodzinie młynarza. Ukończył gimnazjum w Brzeżanach po czym udał się na studia medyczne na krakowskim UJ. W 1881 roku otrzymał na uczelni tytuł doktora nauk medycznych, dzięki stypendiom udzielonym przez uczelnię oraz Galicyjski Wydział Krajowy mógł na uniwersytecie w Lipsku specjalizować się z fizjologii i histologii.
Wróciwszy do Krakowa rozpoczął pracę na oddziale chorób umysłowych Szpitala św. Łazarza. W 1889 roku znalazł się we Lwowie jako sekundariusz w Krajowym Zakładzie dla Umysłowo Chorych na Kulparkowie. W 1905 roku został kierownikiem tego zakładu.
W publikowanych przez siebie pracach naukowych starał się sklasyfikować zaburzenia umysłowe. Napisał również podręcznik psychiatrii w 1901 roku, lecz według późniejszych uczonych z tej dziedziny został on określony jako posiadający mniejszą wartość niż poprzedzające go publikacje oraz „należący do zeszłego wieku”.
Kohlberger zasłużył się jednak rozbudową zakładu psychiatrycznego na Kulparkowie, za jego kierownictwa powiększył się on o kolejne siedem pawilonów. Był także członkiem założycielskim Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przewodził jego lwowskiemu oddziałowi oraz był wiceprezesem Lwowskiej Izby Lekarskiej.
Zobacz również: