Tematem przewodnim konferencji, odbywającej się w dniach 14-16 października w Wilnie. było dziedzictwo kulturowe i historyczne Wileńszczyzny.
Przez trzy dni uczestnicy dyskutowali o wkładzie mniejszości narodowych w dziedzictwo kulturowe i historyczne Litwy. SNPL na swych konferencjach nigdy nie unika trudnych tematów. W tym roku Stowarzyszenie konferencję poświęciło roli oraz wpływowi Wilna i Wileńszczyzny na tożsamość mniejszości narodowych. Wilno ostatnio jest odkrywane również przez Ukraińców – w pierwszej połowie XIX w. przez kilka lat mieszkał tutaj wybitny ukraiński poeta Taras Szewczenko, który poświęcił miastu jeden ze swych wierszy.
Konferencję wsparł Departament Mniejszości Narodowych przy rządzie RL. „W napiętej sytuacji politycznej bardzo ważne jest oddać głos naukowcom” — napisała w liście do uczestników Vida Montvydaitė, szefowa Departamentu
Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy łączy naukowców narodowości polskiej na Litwie. Organizacja powstała w 1989 roku. Swą działalnością nawiązuje do założonego w Wilnie 82 lata wcześniej Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Teraz do Stowarzyszenia należy sześćdziesięciu członków rzeczywistych, większość stanowią mieszkańcy Litwy, lecz są też naukowcy zamieszkali w Polsce i Niemczech. Jednym z podstawowych celów Stowarzyszenia jest propagowanie nauki wśród polskiej młodzieży na Litwie i zachęcanie najbardziej zdolnych jej przedstawicieli do wybierania ścieżki naukowej jako drogi rozwoju osobistego i zawodowego.
Zobacz również: