W Dyneburgu łotewscy Polacy świętowali setną rocznicę założenia swojej organizacji.
Otwarcie w dyneburskim Domu Polskim wystawy zatytułowanej „Wytrwać na przekór historii” rozpoczęło obchody. W ramach wystawy w języku polskim i łotewskim, którą stworzył Tomasz Otocki, upamiętniono nie tylko 100 lat istnienia ZPŁ, ale także polskich parlamentarzystów na Łotwie, którzy swoją działalnością przyczynili się do poprawy wzajemnych relacji. Jej celem jest promocja polskich zasług dla niepodległości Łotwy,
w miastach będących największymi skupiskami Polaków – Rydze, Dyneburgu, Rzeżycy, Krasławiu i Jakubowie.
Kolejnym elementem święta było oddanie hołdu walczącym o wolność w miejscu szczególnie symbolicznym dla Polaków na Łowie i relacji polsko-łotewskich. Pod Krzyżem na Słobódce, gdzie w okresie międzywojennym był polski cmentarz wojskowy, na którym pochowano 237 polskich żołnierzy poległych w styczniu 1920 roku, złożone zostały wieńce pamiątkowe.
Władza sowiecka doszczętnie zniszczyła ten cmentarz, a wymieszany z kośćmi poległych legionistów piasek wykorzystano do budowy drogi Dyneburg — Krasław. Dopiero w 1992 roku na miejscu cmentarza postawiono 13-metrowy betonowy krzyż upamiętniający mogiły legionistów.
Na uroczystości obecni był także reprezentanci władz łotewskich. Wielokrotnie serdecznie dziękowali oni społeczności polskiej za to że Łotysze mogli liczyć na jej wsparcie oraz zaangażowanie po stronie dobra.
Zobacz również: