3 grudnia 1918 roku, 104 lat temu, w poznańskim kinie „Apollo” oraz Sali Lamberta zebrał się Polski Sejm Dzielnicowy.
Ten jednoizbowy parlament skupiający deputowanych z wszystkich ziem polskich w granicach Rzeszy Niemieckiej powołany został przez Naczelną Radę Ludową, korzystającą z chaosu panującego w Niemczech po zakończeniu I wojny światowej. Władze Prus zgodziły się na to zgromadzenie, zastrzegając że Sejm nie będzie miał prawa dokonywać żadnych oderwań terytorium Prus.
Wobec tego NRL w połowie listopada ogłosiła przeprowadzenie wyborów delegatów na obrady Sejmu. Kobietom zagwarantowano czynne oraz bierne prawo wyborcze. W efekcie wyłoniono w sumie 1399 posłów z Wielkopolski, Śląska, Prus Królewskich (tj. Pomorza Gdańskiego), Prus Książęcych (czyli Warmii i Mazur) oraz z samych Niemiec.
Kino „Apollo” było miejscem posiedzenia komisji, natomiast w Sali Lamberta mieściło się posiedzenie plenarne. Sejm, zdominowany przez endecję, rozprawiał w dniach 3-5 grudnia przede wszystkim o sprawach politycznych, społecznych i ekonomicznych ziem polskich w składzie Rzeszy. Przede wszystkim uznał NRL za ośrodek zwierzchniej władzy Polaków w Niemczech.
Mimo iż, zgodnie z ustaleniami, Sejm nie oderwał terytorium pruskiego na rzecz państwa polskiego, to wyraził on chęć przyszłego przyłączenia ziem polskich do Rzeczypospolitej mającej dostęp do morza. Zawieszone 5 grudnia obrady nigdy nie zostały wznowione.
Zobacz również: