Wojska polskie gniotą Kozaków. Rocznica bitwy pod Krasnem

You are currently viewing Wojska polskie gniotą Kozaków. Rocznica bitwy pod Krasnem

20 lutego 1651 roku rozpoczęła się bitwa pod Krasnem. Trwało powstanie Chmielnickiego, a oddziały kozackie wyruszały, by uderzyć na Bar. Wojska koronne wyszły naprzeciw buntownikom.

W trakcie powstania Chmielnickiego, mimo ugody zborowskiej, wojska kozackie po wodzą płk Neczaja zaatakowały Bracławszczyznę. Odpowiedzią była wyprawa hetmana Kalinowskiego i wojewody bracławskiego Stanisława Lanckorońskiego.

Kozacy zajęli Szarogród, następnie planując zdobyć Bar. Wiedząc o planowanej przez Koronę odsieczy, zatrzymali się w miejscowości Krasne. Polacy szybkim tempem dotarli pod tę miejscowość zaskakując kozaków. Bitwa szybko zmieniła się w rzeź oddziałów Neczaja. Zaskoczenie było tak ogromne, że kozacy nie byli wstanie zorganizować skutecznej obrony. Zginęło około 10 tysięcy buntowników, wraz z Neczajem.

Po zwycięskiej bitwie Kalinowski wyruszył w głąb Ukrainy, w celu dalszego tłumienia powstania. Udało się wtedy odbić Szarogród, Czernijowce i Jampol. Jednak późniejsza porażka wojsk koronnych z siłami Iwana Bohuna, zmusiła do odwrotu Kalinowskiego na Wołyń.

Zobacz również:

http://www.studiowschod.pl/artykuly/wschod-polski-slad-w-smotryczu/